Czy warto wykonać badania geotechniczne?

Wśród klientów nadal panuje przekonanie, że pieniądze wydane badanie gruntu pod budowę domu zwracają się, a na pracy intelektualnej można zaoszczędzić pieniądz.

Natychmiast pojawiają się pytania, czy architektowi i inżynierowi należy zapłacić za stworzenie projektu, czy należy zapłacić za badania geologiczne itp. Większość profesjonalnych projektantów i budowniczych udziela na to pytanie odpowiedzi negatywnej – budowa domu bez badania gruntu pod budowę domu jest raczej wątpliwym pomysłem. W przeszłości indywidualne budownictwo mieszkaniowe często obywało się bez nich, ponieważ takie ankiety nie były dostępne. W dzisiejszych czasach rynek firm wykonujących badania geologiczne jest dość duży.

Czy możesz sam zająć się geologią?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, rozważ dane, które może dostarczyć profesjonalna ankieta w porównaniu z ankietą przeprowadzoną we własnym zakresie.

Niektóre firmy geologiczne po prostu patrzą badanie gruntu pod budowę domu i wyciągają na ich podstawie wnioski bez wchodzenia na mapę. Badania te są porównywalne pod względem wartości informacyjnej z niezależnymi badaniami gleby. Profesjonalna geologia obejmuje wizytę specjalistów na miejscu. Parametry fizyczne i techniczne można uzyskać tylko w wyniku badań laboratoryjnych, nie można ich ustalać samodzielnie. Ważną cechą jest wskaźnik osiadania. Są to właściwości gleb, które zmieniają swoją objętość pod własnym ciężarem, gdy są nasycone wilgocią. 

 

Udostępnij: