Czyszczenie dywanów to nie tylko odplamianie! Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by Twój dywan lśnił jak nowy

Dywany to bardzo popularny element wyposażenia wnętrza, który nie tylko pozwala na uzyskanie efektu wyciszenia oraz wprowadza przytulność do pomieszczenia, ale także jest piękną ozdobą. Ten miły efekt może jednak zaburzyć brud, który bardzo chętnie wczepia się w tkaninę i sprawia, że staje się ona szara i nieatrakcyjna. Warto więc dbać o dywan. W jaki sposób?

Pranie mechaniczne dywanów

Jednym z najczęściej wybieranych jest pranie mechaniczne. Powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowaną ekipę sprzątającą, która ma sprzęt oraz doświadczenie. Dzięki temu bardzo szybko dywan będzie lśnił i nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru po raz kolejny.

Pranie ręczne dywanów

Niektóre z dywanów, między innymi te orientalne, wymagają specjalnego traktowania. To oznacza, że nie można ich podłączyć pod maszynę. Jeśli wybierzesz niewłaściwą ekipę sprzątającą, może się okazać, że z drogocennej ozdoby pozostały strzępy. Dlatego wybieraj profesjonalistów i dywany orientalne pierz ręcznie.

Impregnacja dywanów

Właściwa pielęgnacja to nie wszystko. Bardzo często należy dodatkowo chronić strukturę materiału, z którego wykonano dywan, przed zanieczyszczeniem. Sposobem na to jest impregnacja, którą dobrze zrobić po jego czyszczeniu. Wówczas przez dłuższy czas bród nie będzie wczepiał się w strukturę tkaniny, a dywan pozostanie jak nowy.

Wywabianie roztoczy z dywanów

Jednym z największych problemów dla ludzi uczulonych na kurz jest właśnie dywan. Nie mogą go mieć, bowiem często roztocza osiadają na materiale i powodują problemy ze zdrowiem. Jednak jest na to sposób, a mianowicie specjalny preparat, który pozbawia dywan roztoczy i innych alergenów na okres nawet do 9 miesięcy. Skuteczne działanie pozwala na posiadanie dywanów nawet przez osoby uczulone.

Usuwanie zapachów z dywanów

Nawet jeśli masz problem z nieprzyjemnymi zapachami w dywanie, np. smrodem z papierosów, nie musisz go wyrzucać. Wystarczy wybrać dobrą firmę, która zajmie się wywabieniem zapachu. Będziesz zaskoczony, jak może pachnieć Twój nowy-stary dywan.

Udostępnij: