Czyszczenie elewacji: nadaj połysk Twojemu budynkowi

Mieszkasz w okazałym, przedwojennym budynku z cegły, z oknami z piaskowca, miedzianym gzymsem, listwami z terakoty i latami miejskiej sadzy i brudu. Jakie metody czyszczenia są wystarczająco mocne, aby usunąć brud i plamy, a jednocześnie są wystarczająco bezpieczne, aby chronić delikatne detale? Czy można stosować te same zabiegi w całym tekście, czy też cegła jest czyszczona inaczej niż kamień i inne materiały? Masz rację, jeśli się martwisz: niewłaściwe zabiegi mogą zniszczyć budynek i trwale uszkodzić jego subtelniejsze elementy historyczne. Oto, co powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem firmy sprzątającej lub samodzielnym czyszczeniem budynku.

Różne rodzaje murów wymagają różnych typów zastosowań. Podobnie różne rodzaje brudu, takie jak sadza i dym, wymagają innych środków czyszczących niż, powiedzmy, plamy z oleju lub metalu.

Z reguły najdelikatniejsze leczenie powinno być stosowane, gdy jest to możliwe, a gdy wymagane są silniejsze metody, należy ich używać ostrożnie.

Trzy główne metody czyszczenia elewacji to obróbka wodna, chemiczna i ścierna. Zabiegi ścierne, takie jak szlifowanie, piaskowanie i piaskowanie, nie są zalecane, ponieważ usuwają materiał powierzchniowy wraz z brudem i farbą. Pozostawia to wodę i środki chemiczne, z których oba są skuteczne i bezpieczne, gdy są właściwie stosowane.

woda

Istnieją trzy rodzaje wodnych metod czyszczenia fasad:

• mycie ciśnieniowe
• moczenie
• mycie parą / gorącym ciśnieniem

Prawidłowo zastosowane zabiegi wodne są najmniej inwazyjnym rodzajem czyszczenia elewacji i konserwatywnym sposobem na rozpoczęcie pracy, szczególnie w przypadku typowych zabrudzeń i zabrudzeń.

Najpopularniejszą metodą jest mycie ciśnieniowe, w którym powierzchnię budynku rozpyla się pod niskim lub średnim ciśnieniem (od 100 do 400 funtów na cal kwadratowy). (Punktem odniesienia jest rozpylanie z węża ogrodowego około 60 psi). Ciśnienie wody zwykle zaczyna się od niskiego i jest zwiększane w razie potrzeby, po czym następuje szorowanie za pomocą szczotki z naturalnego lub syntetycznego (ale nie metalowego) włosia w przypadku trudnych miejsc. i szczegółowe elementy.

Czasami do wody dodawany jest niejonowy detergent (typ stosowany w płynach do mycia naczyń, który pieni się mniej niż detergenty jonowe i nie reaguje z jonami w wodzie) w celu usunięcia zabrudzeń olejowych z powierzchni. Mydła i innych domowych środków czystości nie należy używać do czyszczenia na bazie wody, ponieważ mogą one pozostawić widoczne pozostałości na murze.

Namaczanie polega na spryskiwaniu lub zamgławianiu powierzchni muru przez dłuższy czas, zwykle do kilku dni, w celu rozluźnienia silnych nagromadzeń sadzy i skorupy, szczególnie w częściach budynku nie narażonych na deszcz. Moczenie, stosowane w połączeniu z ciśnieniem, po którym następuje końcowe płukanie wodą, wymaga wielokrotnych aplikacji, które mogą trwać nawet kilka tygodni. Ale ponieważ jest łagodny, jest idealny do historycznego muru.

Trzecia metoda, czyszczenie parą lub gorącym ciśnieniem, nie jest powszechnie stosowana, ale może być skuteczna w usuwaniu nagromadzonych osadów gleby i roślin, takich jak bluszcz. Jest to również opcja do czyszczenia kamienia wrażliwego na kwasy stosowane w niektórych środkach czyszczących.

Środki chemiczne

Chemiczne środki czyszczące są skuteczne w usuwaniu brudu iw przeciwieństwie do środków na bazie wody mogą być również używane do usuwania farb, powłok, plam metalicznych i graffiti. Kwasowe środki czyszczące są skuteczne w przypadku nieszkliwionej cegły i terakoty, żeliwa, betonu, granitu i większości piaskowców. Alkaliczne środki czyszczące najlepiej stosować do murów wrażliwych na kwasy, takich jak wapień, marmur, polerowany granit i wapienny (kredowy) piaskowiec.

Oba rodzaje chemicznych środków czyszczących rozpyla się lub szczotkuje na mokrej powierzchni i pozostawia na pewien czas. W zależności od usuwanej substancji może być konieczne kilka zastosowań. Oba rodzaje spłukuje się wodą; alkalia są najpierw lekko kwaśne, aby je zneutralizować.

Przygotowanie do pracy

Przed rozpoczęciem programu czyszczenia elewacji ważne jest, aby zidentyfikować rodzaje murów w budynku i wybrać najbardziej odpowiednią metodę czyszczenia dla każdego rodzaju. Szczególnie istotne jest rozróżnienie między różnymi rodzajami kamienia. Na przykład niektóre wapienie mogą wyglądać jak piaskowiec, a to, co wygląda jak kamień naturalny, może być kamieniem odlewanym lub betonem. Niektóre cegły mogą zawierać zanieczyszczenia, takie jak cząsteczki żelaza, które mogą reagować z niektórymi środkami czyszczącymi, powodując plamy. Wybór niewłaściwego sposobu czyszczenia może spowodować nieodwracalne uszkodzenie materiałów budowlanych, dlatego w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z konserwatorem zabytków w sprawie składu muru.

Należy również pamiętać, że niektóre chemikalia (a nawet woda), które są bezpieczne dla muru, mogą powodować korozję lub uszkodzenie innych elementów budowlanych, takich jak ozdobne elementy metalowe, szkło, drewniane skrzydła okienne, żelazne szprosy i osłony klimatyzatorów okiennych. Wszelkie części budynku nie poddawane czyszczeniu, ale podatne na uszkodzenia należy przykryć lub w inny sposób zabezpieczyć.

Udostępnij: