ŁAWKI PARKOWE, MIEJSKIE I OGRODOWE

Ławki parkowe są nieodzownym elementem małej architektury miejskiej . Z punktu widzenia funkcji użytkowych służą do siedzenia, ale biorąc pod uwagę planowanie przestrzenne są meblami miejskimi. Parki, skwery, ogrody, ulice i przystanki miejskie wyposażone są w ławki.

   W szerszym znaczeniu ławki są najczęściej stosowanym elementem małej architektury nie tylko w parkach i ogrodach. Ławki znajdziemy również na stadionach, przed scenami amfiteatrów, na jarmarkach szkolnych, w kościołach, na cmentarzach iw wielu innych miejscach.

Ławki miejskie to oaza dla nóg zmęczonych długim spacerem, a także okazja do zatrzymania się na chwilę, która może być okazją do miłosnych wyznań. Mniej poetycko mówiąc, ławki miejskie to po prostu najważniejsze meble ogrodowe i parkowe, bez których trudno wyobrazić sobie otoczenie placu zabaw, wnętrze miejskiego ogrodu, teren przydomowego stawu czy jakąkolwiek inną przestrzeń publiczną.

Z ławek parkowych korzystamy siedząc na słońcu w ukwieconym ogrodzie, ciesząc się rozmową z przyjacielem w parku, czytając książkę nad stawem lub obserwując dziecko radośnie korzystające z atrakcji placu zabaw. Gdyby nie ławki parkowe, przestrzeń miejska byłaby znacznie uboższa i znacznie mniej funkcjonalna.

Zobacz przykłady realizacji METALCO

Ławki w parku miejskim

Istnieje wiele rodzajów ławek miejskich. Ich typy można wyróżnić ze względu na ich przeznaczenie, konstrukcję, użyte do ich wykonania materiały, a także styl i wzornictwo.

Ze względu na układ lub przeznaczenie wyróżnić możemy ławki uliczne , zwane najczęściej miejskimi, parkowe oraz ogrodowe .

Ze względu na konstrukcję, czyli konstrukcję, wyróżnia się ławkami bez oparcia lub ławkami z oparciem . Ławki stojące na czterech lub więcej nogach, a także trwale połączone całą powierzchnią z podłożem.

Ze względu na rodzaj konstrukcji i materiałów wykończeniowych, ławki parkowe są podzielone na ławki żeliwne , ławki stalowe – ławek wykonanych z prętów stalowych, betonowych ławek , ławki z wzmocnionych elementów betonowych prefabrykowanych, kamienne ławki lub ławek z tworzywa sztucznego .

Ze względu na styl i wzornictwo możemy wyróżnić kilkadziesiąt różnych typów ławek parkowych. Najprostszy podział obejmuje ławki nowoczesne i ławki tradycyjne, najczęściej wzorowane na stylistyce danej epoki lub dostosowane do otaczającej zabudowy i innych elementów małej architektury miejskiej .

Najlepsze ławki parkowe

Co wziąć pod uwagę przy wyborze ławki do parku? Kryteriów jest wiele. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Tanie ławki parkowe? Cena £

Jak w przypadku każdego rodzaju zakupu lub inwestycji, cena produktu jest zawsze jednym z kryteriów wyboru. W tym przypadku cena ławek parkowych zależy w dużej mierze od materiałów, z których wykonana jest ławka, a także od jej wymiarów. Tanie ławki parkowe to najczęściej konstrukcje stalowe. Najmniejsze będą najtańsze. Im większa ławka, tym więcej materiałów jest używanych do jej produkcji, więc cena również rośnie.

Bezpieczne ławki miejskie

Przede wszystkim ławka musi być bezpieczna dla dorosłych i dzieci. Jej konstrukcja musi być solidna i trwała, aby podczas użytkowania nie zmniejszało się bezpieczeństwo użytkowania tej małej architektury.

Chociaż nie ma oficjalnej polskiej normy, która bezpośrednio odnosiłaby się do ławek parkowych, istnieją podobne wymagania, które należy zastosować przy projektowaniu i wykonywaniu ławek parkowych. Najczęściej stosowana jest norma PN-EN 1176 dotycząca wyposażenia placów zabaw.

Trwałość ławek parkowych

Meble pozostawione w przestrzeni publicznej narażone są na wandalizm. Dlatego ławki parkowe często mają system antywandalowy. Jest to przedłużenie ławki zakopanej w ziemi, co zapobiega jej przemieszczaniu, kradzieży lub jakiejkolwiek innej formie dewastacji przemieszczeniowej.

Ławka z koszem na śmieci

Często nieodłącznym elementem ławek parkowych jest kosz na śmieci. Może być zintegrowany z ławką jako jej element. Może stanowić osobny element małej architektury, ale wtedy powinien być starannie dobrany i wizualnie spójny z projektem ławki.

Dodatkowe wyposażenie

Ławki parkowe mogą być również wyposażone w stoły, pułki i wiele innych elementów. Zapewniają miejsce na bagaż, torebkę lub plecak. Pozwalają wygodnie odpocząć przy książce, postawić jakieś przedmioty czy zjeść posiłek w warunkach zbliżonych do panujących w restauracji. W parkach ławkom towarzyszą czasami stoły, które są miejscem do gry w szachy, warcaby lub inne gry. Ławki mogą mieć zintegrowane oświetlenie w postaci lampy. Mogą być częścią altany, fontanny, rzeźby lub klombu. Dziś tylko wyobraźnia ogranicza projektanta!

Udostępnij: