Patent europejski – jak złożyć wniosek?
Patent europejski opiera się na tych samych zasadach co patent krajowy. Konkretniej patent europejski ma na celu ochronić dany wynalazek i zapobiec wykorzystywaniu go bez zgody właściciela przez osoby postronne – zarówno indywidualne, jak i przedsiębiorców. Z uwagi na to, iż kradzież własności intelektualnej jest bardzo powszechna, patent europejski jest niezbędny, jeśli zależy Państwu na wyeliminowaniu w całości takich sytuacji i nie narażanie się na straty finansowe oraz wizerunkowe.
Patent europejski wystawiany jest przez Europejski Urząd Patentowy, którego siedziba mieści się w Monachium. Patent europejski udzielany jest zgodnie z zasadami Konwencji o udzielaniu patentów europejskich z dnia 5 października 1973 roku. Jak ubiegać się o patent europejski? Polacy, którzy chcą opatentować swój wynalazek w Europie, powinni wystosować wniosek i złożyć go w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie centralny organ administracji urzędowej przekaże wniosek o patent europejski do Europejskiego Urzędu Patentowego. Wniosek o patent europejski można złożyć w języku polskim, jednakże finalnie i tak będzie należało przetłumaczyć go na dowolny język urzędowy Europejskiego Urzędu Patentowego – niemiecki, angielsku lub francuski w wyznaczonym terminie.
Patent europejski – jak złożyć wniosek?
W pierwszej kolejności wnioskowania o patent europejski należy zapoznać się z poradami, które zostały umieszczone w bezpłatnym „Poradniku wynalazcy”, który dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Patentowanego RP. Kolejnym krokiem ubiegania się o patent europejski jest wypełnienie formularza zgodnie z odgórnie ustalonymi zasadami i złożenie dokumentacji u odpowiednich organów, w tym przypadku do krajowego Urzędu Patentowego. Przygotowanie właściwego wniosku o patent europejski wyeliminuje późniejsze komplikacje i przede wszystkim usprawni cały proces.
Wniosek o patent europejski może z złożyć każda osoba fizyczna i prawna, bez względu na to, jakiej jest narodowości, gdzie zamieszkuje oraz gdzie znajduje się siedziba firmy, o ile prowadzi działalność gospodarczą. Formularz o patent europejski może przygotować i złożyć nawet kilku współpomysłodawców wynalazku. Wniosek o patent europejski można przekazać osobiście do Urzędu Patentowego, a także wysłać go za pośrednictwem tradycyjnej i elektronicznej poczty. Zgłoszenie chęci uzyskania patentu europejskiego może zostać przygotowane w języku polskim, jednak w terminie zawartym w regulaminie, należy przetłumaczyć go na dowolny język urzędowy Europejskiego Urzędu Patentowego – niemiecki, angielski lub francuski.
Patent europejski – Kancelaria Patentowa
Z uwagi na skomplikowany proces ubiegania się o patent europejski, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych, doświadczonych i licencjonowanych prawników. Nasza Kancelaria Patentowa działa kompleksowo, oferując szeroki zakres usług. Służymy pomocą podczas kompletowania dokumentów i przygotowywania wniosków o patent europejski, a także tłumaczenia już powstałych plików na język urzędowy EUP. Co więcej, zajmujemy się ochroną patentów europejskich, których licencję należy odnawiać po upływie 12 miesięcy. Zapraszamy na konsultację i ustalenie warunków współpracy oraz przesyłanie pytań o patenty europejskie. Pozostajemy do dyspozycji.