Patenty europejskie przydzielane przez Europejski Urząd Patentowy
Patenty regionalne, w tym także patent europejski, umożliwiają ochronę wynalazków na terytorium danych państw, które często związane są umowami międzynarodowymi. W telegraficznym skrócie, uzyskanie patentu europejskiego odbywa się za pośrednictwem złożenia wniosku, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu, otrzymuje się ochronę patentową na terytorium 38 państw leżących w Europie. O patent europejski mogą ubiegać się osoby prywatne lub biznesowe, które chcą zabezpieczyć wykorzystywanie swojego innowacyjnego pomysłu przez podmioty nieuprawnione bez zgody właściciela wynalazku.
Patenty europejskie przydzielane są przez Europejski Urząd Patentowy. Dokument powstaje w oparciu o Konwencję o udzielanie patentów europejskich, która została sporządzona dnia 5 października 1973 roku. Wnioskowanie o patent europejski jest złożonym procesem. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż aby ubiegać się o uzyskanie patentu europejskiego, wynalazek musi wyróżniać się na tle już powstałych, a także odznaczać się stosowalnością przemysłową. W tej kwestii dobrze poradzić się specjalistów, którzy zajmują się patentami europejskimi.
Patent europejski – co warto wiedzieć?
Wniosek o patent europejski może wypełnić i złożyć w odpowiednim urzędzie każda osoba prawna oraz fizyczna, bez względu na narodowość, a także miejsce zamieszkania czy siedzibę firmy, o ile takową prowadzi. Nie ma przeszkód przed tym, aby zgłoszenie o patent europejski złożyła grupa współpomysłodawców danego wynalazku. Wypełnione pismo o patent europejski przekazuje się do polskiego Urzędu Patentowego. Organ, w imieniu wnioskodawców, przekazuje je go Europejskiego Urzędu Patentowego z siedzibą w Monachium.
O tym, co powinno znaleźć się w formularzu, za pomocą którego ubiega się o patent europejski, określone jest dokładnie w Konwencji EPC i regulaminie wykonawczym. Najważniejsze elementy, jakie powinny znaleźć się we wniosku o patent europejski to z pewnością dokładny opis wynalazku, jego zastosowanie, grafiki, a także dane twórców. Warto zaznaczyć, że formularz patentu europejskiego może zostać złożony w dowolnym języku, jednak w określonym terminie należy przetłumaczyć go na jeden z urzędowych języków Europejskiego Urzędu Patentowego – niemiecki, angielski lub francuski.
Patenty europejskie
Z uwagi na złożoność procesu ubiegania się o patent europejski, zalecane jest skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z Kancelarii Patentowej. Profesjonalni rzecznicy doskonale znają temat patentów europejskich, dlatego są zdolni przyśpieszyć proces wnioskowania o ochronę wynalazku, a także mogą zagwarantować dokładność działań. Poza wsparciem podczas ubiegania się o patent europejski, doskonale przygotowani merytorycznie specjaliści mogą również zająć się tematem cyklicznego odnawiania licencji co rok, aby utrzymać płynność w zabezpieczeniu. Nasza kancelaria patentowa działa kompleksowo, dlatego oferujemy również tłumaczenie wniosków o przyznanie patentu europejskiego. Służymy pomocą i pozostajemy do Państwa dyspozycji.