Próba szczelności instalacji wodnej nie jest skomplikowana
Montaż nowej instalacji wodnej zawsze powinien zakończyć się próbą jej szczelności. Co ważne, próba szczelności instalacji wodnej powinna być wykonana przed podłączeniem odbiorników wody, a nawet przed zagipsowaniem rur w ścianach.
To ważne, jeśli bowiem próba szczelności instalacji wodnej wypadnie niepomyślnie, będzie można usunąć zauważone usterki bez konieczności kłucia w ścianach i innych czasochłonnych prac.
Jak wykonać próbę szczelności instalacji wodnej?
Próba szczelności instalacji wodnej nie jest trudna do wykonania. Do instalacji należy podłączyć ręczną pompę i podnosić ciśnienie wody do określonych wartości i na określony czas. Konkretne ciśnienie i czas zależne są od wielu czynników, między innymi od tego z jakiego materiału są rury wodne i inne elementy instalacji wodnej. Jeśli w trakcie próby szczelności instalacji wodnej, ciśnienie wody zacznie samo spadać, powód jest oczywisty. W jakimś miejscu instalacja jest nieszczelna i woda wycieka, przez co jej ciśnienie się obniża. Należy to miejsce odnaleźć i usterkę usunąć.
Próba szczelności instalacji wodnej powinna też być wykonywana, jeśli przeprowadzane były przy niej prace naprawcze. W takiej sytuacji jednak nie ma konieczności sprawdzania szczelności całej instalacji. Z powodzeniem wystarczy sprawdzenie fragmentu, który był naprawiany lub przerabiany.