Prosionek szorstki – wszystko co musisz wiedzieć!

Jednym z przedstawicieli gatunku lądowego skorupiaka należącego do typu stawonogów jest prosionek szorstki. Stworzenie to występuje powszechnie w klimacie umiarkowanym, ale może być również spotykane w innych strefach klimatu i szerokościach geograficznych ze względu na możliwość transportowania go przez człowieka. Prosionek szorstki jest przenoszony przez ludzi wraz z produktami rolnymi lub na przykład w kompoście. Gatunek ten obecnie występuje nawet na Hawajach.

Budowa prosionka szorstkiego

Ciało prosionka szorstkiego zbudowane jest z trzech segmentów: tułowia, odwłoka i głowotułowia. Kształt ciała jest owalny i spłaszczony, a barwa szarawa lub niebieskoszara. Dodatkowo jego ciało jest pokryte grubym oskórkiem, czyli wytworem naskórka, który chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi lub inwazją bakterii. Osobnik ma małą głowę oraz narząd gębowy typu gryzącego. Jego ciało wyposażone jest w siedem par odnóży, a tułów składa się z siedmiu segmentów. U tegoż gatunku skorupiaka występuje dymorfizm płciowy, co oznacza istnienie sporych różnic w budowie ciała osobników poszczególnych płci.

Funkcjonowanie w przyrodzie

Prosionek szorstki spotykany jest na przykład w ściółce pod liśćmi lub w próchniejącym drewnie. Prowadzi nocny tryb życia i żywi się rozkładającą materią roślinną. Średnio żyje od dwóch do trzech lat. Jest rozdzielnopłciowy, a jego rozród odbywa się na wiosnę i w lecie. Podczas jednego wylęgu średnio może mieć nawet 20 młodych.

Udostępnij: