Rury bez szwu

Rury bez szwu znane są już od 1890 roku. Cechuje je przede wszystkim wysoka jakość oraz brak połączeń mogących wpływać na wytrzymałość tych produktów. Właściwości te sprawiają, że rury bez szwu znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcjach np. wiertniczych czy samolotowych. Wykorzystywane są również do produkcji broni.

Rury stalowe bez szwu nie posiadają tak zwanych słabych punktów, czyli połączeń, mogących wpływać na ich rozszczelnienie, nawet podczas transportowania cieczy czy gazu pod wysokim ciśnieniem. Produkty te swą wytrzymałość zapewniają metodzie ich wytwarzania, określanej jako walcowanie pielgrzymkowe. Na czym dokładnie polega sposób produkcji rur bezszwowych?

Rura bez szwu

Rura bez szwu powstaje z tak zwanych wlewek, o zróżnicowanych kształtach. Przed walcowaniem są one rozgrzewane, dzięki czemu możliwe jest wycięcie w nich odpowiedniego otworu. Brak łączenia poszczególnych elementów rur sprawia, że stają się odporne nawet na bardzo wysokie ciśnienie. Ta właściwość ceniona jest głównie w przemyśle, gdzie zastosowanie odpornych rur jest podyktowane względami bezpieczeństwa.

Rury bez szwu znajdziecie więc w przemyśle gazowym, kanalizacyjnym, wiertniczym czy lotniczym i motoryzacyjnym. Warto także podkreślić, że rury stalowe bez szwu odporne są nie tylko na wysokie ciśnienie, ale także na niską i wysoką temperaturę. Są więc idealnym materiałem do wykonywania trwałych i wydajnych instalacji przemysłowych. O ich ostatecznej odporności przesądza jakość zastosowanego materiału oraz sposób produkcji – walcowanie na zimno lub walcowanie na gorąco.

Udostępnij: