Schody w stylu angielskim

W ogólnej kanwie stylu wiktoriańskiego meble, drewniane wyposażenie i okucia wykonane są ze szlachetnego drewna, a najdrobniejsze szczegóły dopracowane są z dbałością i jakością. Ogólna kolorystyka wnętrza jest bardzo miękka, a odcienie pastelowe.

Schody angielskie a szczególnie podłogi charakteryzują się naturalnym drewnianym parkietem lub płytkami ceramicznymi z oryginalnymi ornamentami. Drzwi i okna wykonane są z drewna pokrytego brązem lub, w późniejszych wersjach, polerowanym mosiądzem.

Często w schodach angielskich elementy posiadały również klasyczne elementy gotyckie i miały bardzo ścisłe symetryczne proporcje. Ozdobą domu był salon z kominkiem i monumentalna klatka schodowa, której przyjrzymy się bliżej.

Schody angielskie co to właściwie jest?

Schody angielskie to połączenie fundamentalności i dobrobytu, przepojony arystokratycznym szacunkiem i czysto brytyjską stabilnością. Takie schody powinny wyglądać na niezawodną i kosztowną konstrukcje:

  • Podstawą tej konstrukcji był dąb. Obok legendarnej trwałości, jej wyrazista i nieporównywalna z niczym innym faktura nadawała poczucie monumentalności nie tylko poszczególnym elementom nośnym, ale także całej konstrukcji.

  • Bieżniki wraz z podstopnicami były również w większości dębowe. Jednak niektórzy esteci wykonali ten element schodów w domu angielskim z cisa szkockiego. Ten sam, z którego wykonane były łuki legendarnych strzelców z bandy Robin Hooda. Według nich, sprężystość drewna cisowego, która zachowywała się przez bardzo długi czas, pomagała zwalczać skrzypienie schodów, które było dość niestosowne dla arystokratycznego mieszkania.

  • Skrzypieniu dębowych schodów przeciwdziałało umieszczenie filcowych mankietów w szczelinie. W Wielkiej Brytanii nigdy nie było problemu z dobrym suknem i wełną.

Udostępnij: