Jura Krakowsko-Częstochowska: atrakcje

Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z ciekawszych i unikalnych rejonów Polski. Słynie z wapiennych skał powstałych w okresie panowania dinozaurów – stąd jej nazwa. Charakterystyczne ukształtowanie terenu i bliskość dawnej granicy państwa sprawiły, że stworzono tam średniowieczny system obronny zamków tak zwanych Orlich Gniazd – pełen malowniczych warowni wzniesionych na jurajskich skałach. Jednak to dopiero początek poznawania Jury Krakowsko-Częstochowskiej i atrakcji, które odnajdą tam turyści.

Jura Krakowsko-Częstochowska: atrakcje i miejsca

Jura Krakowsko-Częstochowska sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Miłośnicy wspinaczki znajdą tu wiele okazji do wdrapywania się na kilkunastometrowe skały, czego można spróbować na przykład w Dolinie Kobylańskiej. Region jest również atrakcyjny dla grotołazów.

Nawet zwykły turysta może zwiedzić Grotę Łokietka bądź Jaskinię Ciemną. Wzdłuż malowniczych zamków szlaku Orlich Gniazd wytyczone zostały piesze szlaki turystyczne: główny czerwony oraz uzupełniający niebieski. Dla miłośników dwóch kółek przygotowano rowerową wersję szlaku liczącą niemal 190 km. Będąc w trasie, koniecznie należy zobaczyć zamek Ogrodzieniec we wsi Podzamcze czy Pieskową Skałę i znajdującą się nieopodal Maczugę Herkulesa.
Jeśli planujesz wypad, którym celem będzie Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje, jakie oferuje, na pewno zrobią na Tobie wrażenie. Malownicze widoki, unikalne formacje skalne i przyroda, ślady dawnych zamków i warowni wszystko to tworzy wyjątkowe i niepowtarzalne połączenie.

Udostępnij: