Pianka natryskowa – kompedium wiedzy

Izolacja z pianki natryskowej to materiał izolacyjny i bariera powietrzna, który uszczelnia ściany, podłogi i wnęki sufitowe przed ruchem powietrza. Obejmuje to przestrzenie wokół gniazdek elektrycznych i opraw oświetleniowych, a także miejsca, w których ściany stykają się z oknami i drzwiami.

Pianka natryskowa może być natryskiwana do otwartych wnęk, np. w nowych konstrukcjach, strychach, przestrzeniach podziemnych i belkach stropowych. Może być również stosowany w istniejących domach, budynkach komercyjnych i stodołach ze słupami. Dopóki wnęki są otwarte i jest dostęp, można nakładać piankę natryskową. Pianka w sprayu nigdy nie traci kształtu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych materiałów izolacyjnych pianka natryskowa wypełnia pęknięcia, szczeliny i szczeliny podczas instalacji. Maszyna do natrysku pianki poliuretanowej pozwala na prostą aplikację, materiał z czasem nie będzie się ściskał, zwisał ani nie osiadał.

Dlaczego warto stosować izolację z pianki natryskowej?

Istnieje kilka powodów, dla których izolacja pianką natryskową poliuretanową jest produktem premium wybieranym przez właścicieli domów, a decyzja ta jest zwykle oparta na korzyściach płynących z materiałów.

Jeśli przez cały rok masz wysokie rachunki za energię, ponieważ Twój dom nie może utrzymać stałej temperatury, pomocne może być uszczelnienie powietrzne utworzone przez piankę natryskową. To uszczelnia obudowę budynku, gdy jest używana w całym domu, więc powietrze nie może dostać się do domu, a także nie może wyciekać.

  • Uszczelnienie domu zapobiega przeciekom powietrza, co oznacza, że ​​piec i klimatyzator nie będą działały stale. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na miesięcznych rachunkach za energię. Uszczelnienie powietrzne stworzone przez piankę natryskową zapobiega również przedostawaniu się przeciągów do domu. W każdym miejscu, w którym może przeciekać powietrze, tak się stanie. Sposób, w jaki działa spray, dostaje się do każdego zakamarka i zapobiega ruchowi powietrza.
  • Innym problemem, który ludzie zauważają, że pianka natryskowa może rozwiązać, jest kondensacja pary na ścianach. Gdy występuje duża różnica temperatur między otoczeniem a wnętrzem domu, gdy te dwie temperatury spotykają się, powstaje kondensacja. Dzieje się tak w ścianach z niewielkim lub zerowym pokryciem izolacyjnym. Jest to kolejny scenariusz, w którym uszczelnienie powietrzne utworzone przez izolację piankową może pomóc w powstrzymaniu tworzenia się skroplin. Kondensacja nie może się uformować, ponieważ pianka stworzyła barierę, przez którą powietrze zewnętrzne i uzdatnione wewnątrz nie mogą się spotkać.
  • Dużym problemem, z jakim borykają się właściciele domów, są zapory lodowe w zimie. Tamy lodowe tworzą się, gdy woda zamarza na dachu, a strata ciepła ze strychu topi ją, więc spływa po dachu tworząc tamy lodowe na końcu dachu przy rynnach. Oto przypadek, w którym uszczelnienie powietrzne utworzone przez izolację pianką natryskową na poddaszu zapobiegnie powstawaniu zapór lodowych . Oczyszczone powietrze w Twoim domu krąży w kierunku przestrzeni na poddaszu. Izolacja poszycia dachu poddasza zapobiega ucieczce tego ciepłego powietrza przez dach. Zapobieganie temu ruchowi powietrza ma z kolei zapobiegać powstawaniu zapór lodowych.

Jak działa izolacja z pianki natryskowej?

  • Pianka w sprayu o otwartych i zamkniętych komórkach izoluje Twój dom, tworząc jednocześnie szczelność powietrzną .
  • Izolacja za pomocą maszyny do natrysku pianki poliuretanowej ma wiele zalet, w tym właściwości tłumiące dźwięk , powstrzymujące rozwój pleśni i zmniejszające przepływ powietrza przy jednoczesnym powstrzymywaniu przeciągów i zimnych podłóg. Może również pomóc obniżyć miesięczne rachunki za energię .
  • Izolacja z pianki poliuretanowej wpływa na przewodzenie (przenoszenie ciepła) i konwekcję (przepływ powietrza), co wpływa na komfort i efektywność energetyczną Twojego domu. Ogólnym zadaniem izolacji jest zapobieganie przepływowi ciepła do lub z przestrzeni. Utrzymuje ciepło w ciepłym domu zimą i chłodnym domu latem.

Myśląc o tradycyjnej izolacji – włóknie szklanym i celulozie – pomyśl o tym jak o porównaniu wełnianego swetra i wiatrówki.

Wełniany sweter w chłodny jesienny dzień jest ciepły i mile widziany. Ten sam wełniany sweter nie pomoże ci się ogrzać, jeśli wiatr wieje i przepływa przez niego. Wiatrówka będzie o wiele bardziej skuteczna w utrzymywaniu ciepła, podobnie jak pianka w sprayu. Wyciek powietrza jest problemem w wielu domach i przyczynia się do utraty energii w domu, a także do dyskomfortu związanego z przeciągami, zimnymi podłogami i zaporami lodowymi. Niektóre domy mogą codziennie przepuszczać wystarczającą ilość powietrza, aby wypełnić dwa sterowce, więc wyobraź sobie wpływ, jaki ma to na rachunki za ogrzewanie i chłodzenie. Do aplikacji pianki niezbędna będzie specjalistyczna maszyna do natrysku pianki poliuretanowej.

Niektóre izolacje z pianki natryskowej o otwartych komórkach rozszerzają się do 100 razy w stosunku do swoich pierwotnych rozmiarów, wypełniając każdy zakamarek wnęki, unikając przecieków powietrza. Przy tradycyjnej izolacji – z włókna szklanego i celulozy – niewypełnione przestrzenie i szczeliny mogą przepuszczać powietrze. Stosowanie pianki w sprayu może doprowadzić do powstania domu bez przeciągów i energooszczędnego.

Udostępnij: